Alkoholizm – jak pomóc uzależnionemu?
Alkoholizm – jak pomóc uzależnionemu? Uzależnienie od alkoholu jest bardzo powszechnym i złożonym problemem. Skutki uzależnienia od alkoholu dotykają nie tylko bezpośrednio uzależnionego, ale także jego otoczenie. Obejmuje to rodzinę i przyjaciół pacjenta. Osoby, które mają problemy z nadmiernym piciem, często mają też problemy w pracy. W skrajnych przypadkach mogą go nawet stracić. Jeśli więc ktoś w naszym otoczeniu zmaga się z alkoholizmem, dobrze jest go wesprzeć. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Zaakceptuj fakt, że alkoholizm jest chorobą
Leczenie alkoholizmu jest niezwykle trudne, ale możliwe. Jednak uzależnienie od narkotyków jest znacznie łatwiejsze, gdy jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Dlatego jeśli ktoś uzależniony jest nam bliski, powinniśmy otoczyć go naszą opieką. Po pierwsze, powinieneś zaakceptować fakt, że alkoholizm jest chorobą. Unikaj obwiniania alkoholika za ponowne picie. Istnieje potrzeba zrozumienia mechanizmów uzależnienia i nie wzbudzania poczucia winy u chorego. To z pewnością nie wróży nic dobrego. I odwrotnie, alkoholicy, którzy często są atakowani przez bliskich, mogą mieć większe problemy.
Rzucenie alkoholu wymaga dużo zrozumienia ze strony bliskich. Aby bliscy nam chcieli wyzdrowieć, nie należy ich karać. Bo alkoholicy nie są niesfornymi dzieciakami, które trzeba skarcić. Unikajmy więc kłótni, jeśli nasza ukochana osoba znowu wróci do domu pijana. Takie postępowanie nic nie da, a może nawet pogłębić problem. Jeśli alkoholik jest pod wpływem alkoholu, najlepiej unikać konfrontacji z nim. Wtedy może stać się agresywny i drażliwy. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić zachowania charakteryzujące się przemocą psychiczną i fizyczną. Należy tego unikać dla dobra własnego i osoby uzależnionej.
Jak zachęcić do terapii?
Leczenie uzależnienia od alkoholu może pomóc alkoholikom i ich rodzinom. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przekonać osobę uzależnioną do szukania pomocy. Warto zacząć od szczerej rozmowy. Nie wszystkie osoby uzależnione mają świadomość, że potrzebują indywidualnej terapii alkoholowej. Często alkoholicy nie do końca rozumieją problemy, z którymi się zmagają. Dlatego warto uświadomić ukochanej osobie, jak bardzo ją zraniła. Alkohol wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Dla alkoholików korzystne jest również zrozumienie, w jaki sposób alkohol może negatywnie wpływać na relacje z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego rehabilitacja jest konieczna, jeśli alkoholik chce poprawić swoje funkcjonowanie. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ osoba uzależniona nie zawsze od razu zdaje sobie sprawę, że ma problem. Czasami zajmuje to więcej czasu.
Jednak oczywiście uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania. W żadnym wypadku nie należy ufać obietnicom alkoholika. Nie wierz jego zapewnieniom, że ostatni raz sięgnie po drinka. Należy spodziewać się konkretnych działań na rzecz walki z nałogami. To zdecydowanie miejsce, w którym warto odwiedzić ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu. Czasami wymagana jest hospitalizacja, a czasami wystarczy leczenie ambulatoryjne. Należy wspierać bliską osobę na każdym etapie leczenia. Jeśli jednak terapia alkoholowa ma pomóc, to pacjent musi tego chcieć. To jest absolutnie najważniejsze. W skrajnych przypadkach sąd może nakazać obowiązkową abstynencję od alkoholu, gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć.
Jak leczy się alkoholizm?
Jeśli bliska nam osoba zmaga się z uzależnieniem od alkoholu, to dla nas samych jest to poważny problem. Poradnie leczenia uzależnień i współuzależnień od alkoholu pomagają nie tylko osobom uzależnionym, ale także ich bliskim. Należy pamiętać, że alkoholizm negatywnie wpływa na całe środowisko osoby uzależnionej. Jeśli narkomanem jest nasz partner, mąż lub brat, możemy bardzo cierpieć. Dlatego psychoterapia alkoholowa może pomóc osobom uzależnionym, ale jest też dobrą opcją dla współuzależnionych. Jeśli chcemy poprawić swoje samopoczucie, powinniśmy szukać zdrowych sposobów radzenia sobie z nałogiem bliskiej osoby.
Niestety nie jest to takie proste i warto o tym wiedzieć. Oczywiście nie jest to niemożliwe. Idealnie jest dać sobie i swoim bliskim czas. Nie obwiniaj się też za niepowodzenia uzależnionego. Wiele osób ma tendencję do obwiniania siebie. Niestety prowadzi to do pogorszenia stanu współuzależnionego i samego alkoholika. Nie sposób nie zauważyć, że skuteczność leczenia alkoholika nie zależy również od jego najbliższych. Tak, mogą wspierać alkoholików, ale to wszystko. Nigdy nie obwiniaj się za niepowodzenia alkoholika, ponieważ może to być bardzo obciążające emocjonalnie.