Filtry dla przemysłu
Do oczyszczania powietrza służą najczęściej stosowane filtry dla przemysłu: ważnym zadaniem filtrów przemysłowych jest oczyszczanie powietrza z różnych zanieczyszczeń – pyłów, aerozoli, dymów spawalniczych, gazów chemicznych powstających podczas produkcji. Asortyment filtrów do oczyszczania powietrza jest dość szeroki: znajdują one zastosowanie w systemach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych oraz w celu zapewnienia sprawnej pracy maszyn i instytucji.
Są instalowane, gdy przedsiębiorstwa przemysłowe używają sprzętu pneumatycznego, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci, oleju, pyłu do układu pneumatycznego. Obecnie przedsiębiorcy stawiają na specjalistyczne filtry o maksymalnej wydajności IAQ.
Najczęściej stosowane filtry przemysłowe do oczyszczania powietrza
Przemysłowe filtry powietrza powszechnie stosowane w systemach wentylacji i klimatyzacji to filtry kieszeniowe i kasetowe. Zamawiając taki sprzęt u producenta, najpierw analizuje się warunki panujące w danym pomieszczeniu, aby dopasować odpowiedni system filtracji. Filtry do zastosowań przemysłowych wykonane są z wysokiej jakości włókniny, która zapewnia ochronę przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza.
Jakie są zadania przemysłowych filtrów workowych i kasetowych?
Filtry kasetowe i workowe skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia przemysłowe przy minimalnych oporach przepływu, a ponieważ występują w różnych rozmiarach i stopniach filtracji, możesz wybrać najlepsze rozwiązanie. Ten filtr przemysłowy zatrzymuje do 95% zanieczyszczeń. Wykonane ze stali ocynkowanej lub tworzywa sztucznego są mocne i odporne na czynniki środowiskowe.
Gdzie stosuje się przemysłowe filtry powietrza?
Można je stosować w wilgotnych pomieszczeniach bez obawy o korozję i doskonale sprawdzają się nawet w wysokich temperaturach, ponieważ nie tracą kształtu. Filtry kasetowe i filtry workowe są najczęściej stosowane w przemyśle i produkcji (wentylacja, klimatyzacja), gdzie skutecznie wychwytują kurz, pył i opiłki, chroniąc pracowników i wydłużając czas pracy maszyn. W przemyśle spożywczym to najlepszy sposób na oczyszczenie powietrza.
Wysoka Temperatura
Filtry wysokotemperaturowe przeznaczone są do skutecznego oczyszczania powietrza w pomieszczeniach gorących do 250 stopni. Idealnie nadają się jako uzupełnienie warsztatów produkcyjnych w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczym i obróbki metali, a także do wyposażenia suszarni i procesów lakierniczych. Ich wkłady filtracyjne nie zmieniają swoich właściwości technicznych przy nagłych zmianach temperatury i są w stanie oczyścić pomieszczenie z bardzo drobnego kurzu.
Co to jest filtr wysokotemperaturowy?
Wysokotemperaturowe filtry powietrza posiadają ramę wykonaną ze stali ocynkowanej. Służy do ochrony wkładu filtra przed uszkodzeniami mechanicznymi, zapewnia wyższą odporność na wilgoć oraz zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Worek na kurz wykonany jest z niehigroskopijnego materiału: tektury z włókna szklanego i wyposażony w przekładki samoprzylepne lub aluminiowe. Z wyglądu przypomina stalową skrzynkę z wytłoczonym elementem filtrującym, z kołnierzami i uszczelkami odpornymi na wysokie temperatury po obu stronach. Dzięki temu można go zainstalować w przewiewnym miejscu, aby szybko i skutecznie oczyścić mocno zanieczyszczone powietrze w zapylonych warsztatach przemysłowych i produkcji niebezpiecznej.
Kluczowe zalety przemysłowych filtrów wysokotemperaturowych
Nowoczesne przedsiębiorstwa produkcyjne nieustannie potrzebują wysokotemperaturowych filtrów powietrza do gazów. Urządzenie to pozwala szybko i oszczędnie obniżyć poziom zapylenia w otaczającej przestrzeni.
Jego zalety to:
- Możliwość pracy w temperaturach do 250 stopni.
- Zakryta duża powierzchnia filtra.
- Łatwe do zainstalowania.
- Wysoka wydajność i długowieczność.
Rodzaje filtrów wysokotemperaturowych
Do pomieszczeń silnie zanieczyszczonych, elektrowni, suszarni i kabin lakierniczych zalecane są wysokotemperaturowe filtry wstępne gazów klasy EU4, EU3 i EU4. Modele klasy EU5 służą do ochrony urządzeń w centralach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. W pomieszczeniach wymagających dokładnego oczyszczenia powietrza, takich jak zakłady produkcji farmaceutycznej, należy zamontować worki filtracyjne klasy EU8 i EU9.
Kompaktowe filtry przemysłowe
Wiele systemów wentylacyjnych składa się z trzech stopni filtracji. Filtry siatkowe są często używane jako pierwszy stopień, takie jak filtry workowe i filtry nabojowe. Ale w trzecim etapie wymagane są drobne elementy filtrujące. Kompaktowy filtr zwykle załatwia sprawę. Jak sama nazwa wskazuje, są niewielkich rozmiarów, ale jednocześnie mają 5-10 razy większą powierzchnię filtracyjną. Powietrze po ich przejściu trafia bezpośrednio do pomieszczenia, dzięki czemu zapewniają ostateczne oczyszczenie np. od bakterii i mikroorganizmów.
Cechy konstrukcyjne i zastosowania przemysłowych kompaktowych filtrów powietrza
Kompaktowe filtry powietrza są szeroko stosowane jako oczyszczanie drugiego i trzeciego stopnia w złożonych systemach filtracyjnych. Pod tym względem z powodzeniem stosowane są w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych i użyteczności publicznej:
- w zakładzie budowy maszyn.
- w spółkach energetycznych.
- firmy z branży farmaceutycznej.
- w zakładach przemysłu lekkiego i spożywczego.
- w systemie wentylacji kabiny lakierniczej.
Kompaktowe filtry do zastosowań przemysłowych składają się z plastikowej, ocynkowanej lub aluminiowej ramy montażowej oraz plisowanego wkładu filtracyjnego. Materiał stelaża sprawia, że produkt jest odporny na wilgoć, substancje żrące i mikroorganizmy. Materiałem filtrującym jest włókno szklane lub włókno węglowe.
Najlepsze źródła informacji : |
https://www.kiinde.pl/filtry-do-przemyslu/ |
https://www.robomotion.pl/filtry-dla-przemyslu/ |
https://badzsoba.com.pl/filtry-dla-przemyslu/ |