Pomoc drogowa
Pomoc drogowa – jak wygląda w praktyce? Jak zapewne można się spodziewać, kierowcy lawet świadczą zróżnicowane usługi drogowe. Praca ta jest jednak niezwykle wymagająca, jednocześnie wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, które każdorazowo należy mieć na uwadze.
Jak jednak wygląda typowy dzień pracownika jednego ze stanowisk pomocy drogowej? Jakie uprawnienia są niezbędne do prowadzenia lawety? Na czym opiera się praca w pomocy drogowej? O czym należy pamiętać pracując jako kierowca lawety? Z jakimi niebezpieczeństwami musimy się liczyć decydując się na pracę w pomocy drogowej? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Jakie uprawnienia są niezbędne do prowadzenia lawety?
Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że zawód kierowcy lawet z powodzeniem może być wykonywany przez osobę, które mogą pochwalić się prawem jazdy kategorii B. Warto mieć jednak na uwadze również mniej oczywiste prawo jazdy kategorii C, które daje znacznie większą liczbę uprawnień. Podstawowa kategoria nie daje bowiem zbyt wiele możliwości. Należy mieć również świadomość tego, że prowadzenie samochodu osobowego różni się znacząco od jazdy lawetą. Co więcej, profesjonalne auto lawety wyposażone są w specjalistyczną dźwignię HDS i inne urządzenia, które z praktycznego punktu widzenia mogą okazać się niezwykle pomocne. Pomoc drogowa to konieczność umiejętnego posługiwania się poszczególnymi udogodnieniami.
Na czym opiera się praca w pomocy drogowej?
Wiele osób zastanawia się, dlaczego tak właściwie praca jako pomoc drogowa jest tak chętnie wybierana. Należy mieć świadomość tego, że jednym z najważniejszych zadań pracownika, który jeździ na lawecie, jest transport zróżnicowanych pojazdów, które z dowolnego powodu nie są w stanie wyruszyć w dalszą podróż. W zdecydowanej większości przypadków są to oczywiście czterokołowce po wypadkach lub takie, w których nie doszło do większych usterek. Otóż z pewnością nie jest to praca dla każdego, bowiem wymaga pełnej dyspozycyjności i gotowości. W końcu nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy tak właściwie będzie potrzeba nam pomoc drogowa. Do niebezpiecznych incydentów może dojść niemalże we wszystkie dni tygodnia – 24 godziny na dobę. Pomoc drogowa zajmuje się nie tylko transportowaniem czterokołowców, ale również wymianą kół na trasie, dostarczaniem paliwa. Pracownik pomocy drogowej powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę związaną z mechaniką samochodową. Wiele mniej poważnych awarii może zostać naprawionych na miejscu, bez konieczności transportowania pojazdu mechanicznego do specjalistycznego serwisu. Jest to ogromny atut- błyskawicznie będziemy w stanie wyruszyć w dalszą podróż.
O czym należy pamiętać pracując jako kierowca lawety?
Pomoc drogowa to jedna z tych profesji, w której zdecydowanie najtrudniejsze są początki. Musimy liczyć się bowiem z tym, że zarówno awarie, jak i wypadki mogą zdarzyć się niemalże w każdym momencie. Pomoc drogowa wzywana jest nie tylko w dzień, ale również w nocy i co gorsze – w dni świąteczne. Wbrew pozorom to właśnie wtedy firmy zarabiają najwięcej- całodobowe świadczenie usług to klucz do sukcesu w tej branży. Jeśli pracujemy w nieco większej firmie, wówczas mamy możliwość wybierania zmiany, która wydaje się być dogodna. Praca w pomocy drogowej to świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają poruszanie się pojazdami. Godne uwagi są również niektóre cechy charakteru- okazuje się, że mogą znacząco ułatwić pracę w takim zawodzie. Mowa chociażby o umiejętnościach opanowania, o wysokiej odporności na stres. Pomoc drogowa w wielu przypadkach wyrusza do wezwań w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne nie są najkorzystniejsze – w końcu to właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zróżnicowanych incydentów na drodze.
Z jakimi niebezpieczeństwami musimy się liczyć decydując się na pracę w pomocy drogowej?
Jeśli już zdecydujemy się na pracę w pomocy drogowej, powinniśmy mieć świadomość tego, że grozi nam stosunkowo wiele zróżnicowanych niebezpieczeństw. Niestety nawet zwykła przejażdżka może okazać się niezwykle groźna i jednocześnie niebezpieczna. W tej profesji często wykorzystuje się stalowe liny – są one mocno napięte, w konsekwencji są wysoce niebezpieczne. Niezbędne jest oczywiście przenoszenie kilku ton samochodów. Kierowca musi również poruszać się po śliskiej rampie, dlatego też niebezpieczeństwo upadku wbrew pozorom jest wysokie. Pomoc drogowa powinna być zatem ostrożna. Pracownicy muszą natomiast trzymać nerwy na wodzy. Zatrzymywanie się na ruchliwej drodze w celu udzielenia pomocy jest uznawane za groźne. Warto podkreślić, że wszelkie czynności powinny być wykonywane sprawnie, zachowując przy tym absolutnie podstawowe zasady związane z BHP. Niebezpieczeństwo jest również powiązane z poruszaniem się po śliskich drogach, które często są zaśnieżone. Warto także pamiętać o tym, że jazda z dodatkowym obciążeniem na lawecie jest niezwykle problematyczna.