Sketchnoting
Sketchnoting – znaczniki notatek rysunkowych są dosłownie tłumaczone z angielskiego szkicu, czyli szkiców i notowania, czyli notowania. Łącząc te słowa, otrzymujemy symbole za pomocą szkiców, zdjęć. Jest to technika myślenia i zapamiętywania w formie graficznej. Jest to metoda mająca na celu wspomaganie pamięci poprzez mieszanie pisma odręcznego, rysunków i elementów wizualnych (takich jak strzałki, ramki).
Czasami jest to proces nieświadomy, ale można go celowo i świadomie stymulować. Najlepiej zapamiętujemy treść tych notatek, które sami sporządzamy. Konieczne jest uzyskanie odpowiedniego zestawu do szkicowania, czyli zestawu znaczników i znaczników.
Narzędzie do szkicowania
Rysowanie myśli można wykonać nie tylko w osobistym notatniku, ale także na tablicy, wystarczy odpowiedni marker. Tradycyjnych mazaków nie można używać na tablicach suchościeralnych, ponieważ pozostawionych śladów nie da się usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie na tablicy specjalnego uchwytu na markery i przechowywanie wyłącznie markerów do tablicy, aby wyeliminować błędy. Markery do tablic suchościeralnych posiadają unikalny system dozowania tuszu i są przystosowane do wykonywania linii o różnej grubości, zarówno cienkich jak i grubych. Specjalizują się również w szkle, porcelanie i tablicach suchościeralnych. Do usuwania śladów służą specjalne gąbki i płyny.
Narzędziami używanymi do rysowania szkiców są głównie czarny cienkopis oraz kolorowe pędzle lub flamastry. Markery alkoholowe zawierają tusz na bazie alkoholu, który dobrze wiąże, jest wodoodporny i szybko schnie. Niektóre markery mają wymienne końcówki lub można kupić butelki z atramentem, aby je uzupełnić. To świetny sposób na obniżenie kosztów w dłuższej perspektywie. Większość markerów ma dwie końcówki, jedną grubszą i jedną cieńszą. Grubsze można nakładać na powierzchnie, a cieńsze na uzupełnienie detali. Ciekawym rozwiązaniem jest marker z dwiema końcówkami i mieszadłem, za pomocą którego można dowolnie zmieniać odcień użytego koloru.
Końcówka pisaka jest bardzo ważną rzeczą podczas szkicowania notatek i powinieneś mieć pod ręką kilka podstawowych umiejętności:
- podstawowa ścięta stalówka o grubości od 0,2cm do 0,5cm w zależności od tego jak trzymamy pisaki,
- końcówka grubo ścięta przeznaczona do kolorowania i wypełniania od 0,5cm do 1cm koloru,
- pędzle, szczególnie przydatne przy mniejszych formach graficznych,
- bardzo cienkie pędzle przeznaczone do małych formatów i notatek graficznych.
Na początku nauki robienia notatek wizualnych wystarczy zestaw kilku pisaków, ale już kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kolorów może stworzyć zaskakująco ciekawą i zróżnicowaną grafikę.
Główne zasady szkicowania notatek
Ilustrowane notatki powinny zawierać nie tylko obrazki, bardzo ważnym elementem przekazu jest sam tekst, który najczęściej pisany jest dużymi literami. Forma liter powinna być starannie dopracowana, litery powinny być czytelne i przyciągać uwagę swoim kształtem. Notatki powinny być na tyle ciekawe wizualnie, aby chciało się do nich wracać, główne zasady to:
- Unikaj pisania pełnych zdań, używania haseł i słów kluczowych,
- Wyjaśnienia szczegółowe należy pisać na marginesach lub w punktach przerwania, mniejszymi literami niż hasło główne,
- Forma graficzna powinna być prosta i zrozumiała,
- Nie bój się używać koloru, używaj go do zaznaczania ważniejszych informacji,
- Ręczne zapisywanie daje mózgowi możliwość i czas na zapamiętanie i przeanalizowanie informacji.
Zalety notatek szkicu
Termin „myślenie wizualne” postuluje, że wzajemne oddziaływanie słów i obrazów poszerza język, jednocześnie poszerzając zakres myślenia, rozwiązywania problemów i szeroko rozumianej komunikacji. Pisząc kreatywnie słowami i obrazami, uruchamiamy dwa kanały, werbalny i wizualny. Używając dwóch kanałów do przetwarzania informacji, możemy przechowywać więcej danych i przez dłuższy czas informacje są łatwiejsze do zrozumienia i mocniej ugruntowane. Nawet refleksyjne gryzmoły poprawiają pamięć i koncentrację. Korzystanie z uważnych notatek za pomocą notatek szkicowych może jeszcze bardziej usprawnić te procesy i być bardziej efektywnym. To znacznie ciekawsza wiadomość, która jest najważniejsza dla mózgu. Jeśli robimy notatki ręcznie, nadal będą one zabarwione naszymi emocjami, a ponadto możesz użyć markerów zapachowych, aby odwołać się do zmysłu węchu.
Notacja graficzna może na początku wydawać się trudna, ale trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, ta metoda wymaga dużej koncentracji, podobnie jak nauka języka obcego. Trzeba wyjść poza dotychczasowy tryb i przejść od myślenia liniowego podczas robienia notatek do bardziej realistycznego myślenia wizualnego. Nie trzeba też mieć talentu do rysowania, wystarczy posługiwać się zrozumiałymi dla każdego symbolami.